Co warto zwiedzić na Suwalszczyźnie?

Suwałki z lotu ptaka

Nie bez powodu region, w którym położone są nasze domki Mały Kaletnik, określa się mianem Suwalszczyzna, kraina jak baśń. Baśniowe krajobrazy, piękne wschody i zachody słońca, urokliwe miejsca warte odwiedzenia. Na Suwalszczyźnie są setki, jeżeli nie tysiące miejsc, które warto odwiedzić. A miejscem idealnym na odpoczynek między kolejnymi wycieczkami będą oczywiście nasze domki do wynajęcia 😉

Atrakcje Suwalszczyzny – co zwiedzić

Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy, Szelment, pojezierze augustowskie, Sejny, Dowspuda z ruinami pałacu Paca to tylko niektóre z miejsc, które należałoby dodać na mapę swoich wycieczek. A nawet gdyby nie skupiać się na konkretnych nazwach atrakcji czy miejscowości, to sam pobyt tutaj i przejażdżki rowerowe po wielu ciekawych i bardzo dobrze oznaczonych trasach będą przeżyciem, które zostanie w pamięci na długie lata. Przyjrzyjmy się dokładniej kilku wybranym miejscom

Wigierski Park Narodowy

I leżące w jego sercu jezioro Wigry. Na terenie WPN znajdują się rezerwaty ochrony ścisłej, a cały teren jest doskonale oznakowany, co sprawia, że poruszanie się po nim pieszo, na rowerze lub na nartach biegowych zimą to sama przyjemność. Czyste powietrze, śpiew ptaków, klimatyczne restauracje z potrawami lokalnym, ale przede wszystkim mieszkańcy nadają tym terenom ducha.

Wigierski Park Narodowy z lotu ptaka

Suwalski Park Krajobrazowy

Tereny idealne na długi wycieczki piesze oraz rowerowe. Teren SPK jest równie dobrze oznakowany, jak WPN i poruszanie się po nim nie powinno sprawiać odwiedzającym żadnego problemu. Na terenie SPK znajduje się najwyższe wzniesienie na Suwalszczyźnie – Góra Cisowa – nazywana także Suwalską Fudżijamą. Ukształtowanie terenu jest typowo polodowcowe, pięknie widać to na zdjęciach z lotu ptaka.

Suwalski Park Krajobrazowy z lotu ptaka

Suwałki

Suwałki były kiedyś stolicą województwa suwalskiego. Jest to stosunkowo niewielkie miasto, które niedawno obchodziło uroczystości 300-lecia nadania praw miejskich. Co warto zobaczyć w Suwałkach? Park Konstytucji 3 Maja, Bulwary nad Czarną Hańczą, Zalew Arkadia. Ciekawie spędzimy czas na hali Suwałki Arena lub w kinie na terenie galerii handlowej. Znajduje się tutaj także wiele restauracji serwujących dania kuchni regionalnej i światowej.

Suwałki nocą z lotu ptaka

Noclegi na Suwalszczyźnie

Wybierając się na Suwalszczyznę warto jest zastanowić się nad odpowiednim noclegiem. Nie będziemy ukrywać, że na nocleg idealnie nadają się nasze domki do wynajęcia. Położone są one kilka kilometrów od Wigierskiego Parku Narodowego, a w ich bezpośrednim sąsiedztwie jest Las Kaletnik oraz niewielkie, ale urokliwe jezioro Kaletnik.

Domek do wynajęcia na Suwalszczyźnie

A nawet dwa, całoroczne domki o powierzchni 60 m kw. każdy. Jeżeli ktoś ma ochotę wypocząć nad większym jeziorem, to ok. 3 km w linii prostej od domków Mały Kaletnik znajduje się jezioro Boksze, a trochę dalej jezioro Sejwy. Taki nocleg na Suwalszczyźnie to dosłownie skarb, gdyż wiele atrakcji regionu mamy w zasięgu ręki.

Położenie domków na mapie Suwalszczyzny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *